Wczoraj policjanci piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego prowadzili działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Ich nadrzędnym celem było egzekwowanie obowiązujących przepisów w relacji kierujący - pieszy, kierujący - rowerzysta. Funkcjonariusze ujawnili łącznie 53 wykroczenia drogowe.

We czwartek policjanci w godzinach 6:00 - 22:00 bacznie przyglądali się zachowaniom wszystkich uczestników ruchu drogowego. W ramach prowadzonych działań NURD pod lupę wzięto pieszych i rowerzystów w celu wyeliminowania zachowań niepożądanych. Jak się okazało najbardziej zdyscyplinowaną grupę stanowią piesi, którzy popełnili 24 wykroczenia. Dotyczyły one głównie przechodzenia przez jezdnię w miejscu niedozwolonym oraz niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. Zdecydowanie gorzej było z kierującymi, którym w dalszym ciągu zdarza się nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, jak również wyprzedzanie na tym przejściu bądź omijanie innych pojazdów przed przejściem. Wielu z nich niedostosowało również prędkości jazdy w rejonie przejść dla pieszych. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ właśnie w tym miejscu należy ograniczyć prędkość i zachować szczególną ostrożność.

Pamiętajmy, że partnerstwo na drodze i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich jego uczestników!

 

asp. Magdalena Gąsowska