Psychoonkolog kim jest i jaka jest jego rola?

Osoby, które chorują na nowotwory, potrzebują szczególnego wsparcia. Niestety w czasie choroby cierpi nie tylko organizm, ale i psychika. Wszak nowotwory należą do chorób niebezpiecznych, często śmiertelnych i niekiedy nawracających. Życie z tą chorobą i jej leczenie jest bardzo obciążające i może wpędzić w depresję. Dlatego tak ważne jest wsparcie, jakie oferuje psychoonkolog. Kim on jest?
Kim jest psychoonkolog?
Choroby nowotworowe wywołują wiele złych emocji. Informacja o zachorowaniu wytrąca z równowagi i zmienia sens życia. Psychoonkolog to osoba posiadająca wiedzę i umiejętności z zakresu psychologii oraz onkologii. Jego zadaniem jest towarzyszenie choremu od chwili podejrzenia choroby, przez jej diagnozowanie, a następnie w czasie leczenia.
Udziela on wsparcia także rodzinie pacjenta. Dodatkowo pomaga choremu komunikować się z lekarzami, gdy ten nie może myśleć racjonalnie na skutek choroby i silnych emocji. Psychoonkolog jest więc wsparciem dla zagubionej osoby, chorującej na nowotwór. Dzięki niemu chory nie jest pozostawiony samemu sobie, ale ma osobę, na którą może liczyć i która potrafi skutecznie wspomóc.
W czym pomaga psychoonkolog?
Najbardziej stresującym momentem choroby nowotworowej jest oczekiwanie na diagnozę. Jeśli potwierdzi ona chorobę, życie pacjenta zmienia się diametralnie. Jeszcze kilka dni temu żył pełnią życia i był szczęśliwy a teraz, widzi przed sobą ciemną otchłań. Towarzyszy temu złość, poczucie niesprawiedliwości, strach, załamanie i żal. U wielu osób może pojawić się stan depresyjny.
Psychoonkolog pomaga choremu zaakceptować sytuację i poradzić sobie z emocjami. Muszą one zostać uporządkowane, nazwane i oswojone”. Jego rolą jest zmniejszenie obciążenia psychicznego u pacjenta, co finalnie pozwoli mu lepiej rozpocząć leczenie. A przecież nastawienie odgrywa kluczową rolę w jego postępach.
Czy stres utrudnia leczenie?
Zdecydowanie tak. Psychika i stan naszego organizmu są ze sobą połączone. Stres nie tylko pogarsza naszą kondycję emocjonalną, ale także fizycznie oddziałuje na nasz organizm. Osłabia go, sprawia, że staje się podatny na infekcje i nie podejmuje walki. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nastawienie w czasie leczenia, które ułatwi ten proces i pozwoli szybciej wrócić do zdrowia.
Oczywiście nikt nie oczekuje od chorego, aby ten tryskał energią i radością. Psychoonkolog pomoże jednak zachować spokój, podpowie jak ograniczyć stres i odganiać ponure myśli. Będzie wsparciem, ułatwiającym odnalezienie się chorego w nowej sytuacji. Często też pokaże mu, jakie są sposoby na zmianę postawy i myślenia, które poprawiają samopoczucie.
Jak wygląda współpraca z psychoonkologiem?
Praca psychoonkologa z pacjentem może przybierać różne formy. Mogą to być spotkania indywidualne, w których może też brać udział rodzina. Ewentualnie pacjent może korzystać ze terapii grupowej, gdzie wsparcia będzie udzielać sobie grupa osób w podobnej sytuacji. Pamiętajmy jednak, że nie każdy pacjent potrzebuje czy chce korzystać z takiej pomocy. To indywidualna kwestia.
Więcej o pracy psychoonkologa możecie dowiedzieć się na stronie: https://StrefaMysli.pl
Czy za pomoc psychoonkologa trzeba płacić?
Niektóre szpitale oferują wsparcie psychoonkologa nieodpłatnie. Jednak jest to ich oddolna, prywatna inicjatywa. NFZ bowiem niestety nie finansuje takiej pomocy, choć byłaby ona nieoceniona, zarówno dla pacjenta, jak i dla personelu medycznego. Dlatego osoby poszukujące wsparcia, muszą zwrócić się w kierunku rynku usług komercyjnych.
Oznacza to poniesienie dodatkowych kosztów, jednak jak wiadomo, na zdrowiu nie warto oszczędzać. Zwłaszcza, że koszty pomocy nie należą do bardzo wygórowanych i nawet, jeśli sam pacjent nie ma na nie środków, to z całą pewnością mogą wspomóc go członkowie rodziny.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski