Dlaczego warto stosować kaniule

Podczas wizyty w szpitalu przechodzimy przez różnego rodzaju badania i zabiegi. W tym celu wykorzystuje się wiele sprzętów i akcesoriów, które mają ułatwić ich wykonanie. Są one przydatne również w nagłych wypadkach, kiedy troska o pacjenta jest szczególnie ważna. Jednym z akcesoriów, które są bardzo często wykorzystywane w różnych działach medycyny i na róznych oddziałach szpitalnych są kaniule, większości osób znane również jako wenflony. Są to specjalistyczne cewniki naczyniowe, jednocześnie bardzo proste w swojej budowie. Najczęściej zakłada się je do żył w celu podawania różnego rodzaju kroplówek, jednak zdarza się również, że w niektórych sytuacjach przydatne okazuje się ich założenie do naczyń tętniczych.
Jak wyglądają kaniule
Kaniule czyli wenflony nie mają skomplikowanej budowy ani wyglądu, Wręcz przeciwnie, są bardzo prostymi akcesoriami, co jednak nie pomniejsza ich roli w procesie podawania różnego rodzaju substancji. Pojedyncza kaniula składa się w głównej mierze z dwóch elementów. Jednym z nich jest niewielki plastikowy pojemniczek, który znajduje się nad skórą. Drugi element to igła wprowadzana dożyły, która po zamocowaniu wenflonu jest usuwana, tak aby zapewnić pacjentowi jak największy komfort. Ponadto, kaniule muszą być dobrze przymocowane, tak aby nie przemieszczały się na skórze. Zazwyczaj efekt ten osiąga się z pomocą specjalnych sterylnych plastrów służących właśnie do tego celu. Należy przy tym pamiętać, że muszą one dokładnie przylegać do skóry, tak aby ograniczyć do minimum ryzyko przenikania drobnoustrojów i bakterii.
Kiedy stosuje się kaniule
Zastosowanie wenflonów jest bardzo szerokie i trudno opisać każdą sytuację, w których się je aplikuje. Często tak naprawdę zdecydowana większośc pacjentów szpitala już po niedługim czasie od przyjęcia zostaje zaopatrzona w kaniulę. Jest to istotne na przykład jeżeli w niedługim czasie ma być wykonany u pacjenta zabieg lub operacja. Przez wenflon podaje się w takich przypadkach środki przeciwbólowe, które mają pomóc znieść pojawiający się ból, a dokładniej zniwelować go do minimum. Inna sytuacja, w której kaniule są szeroko stosowane jest dożylne karmienie pacjentów. W przypadku osób, które nie mogą w inny sposób przyjmować pokarmów, jest to najlepszy, a najczęściej jedyny sposób na dostarczenie niezbędnych składników odżywczych. Poza tym, kiedy wenflon jest już zamocowany, personel medyczny może szybciej reagować w przypadku nagłych sytuacji i podać pacjentowi niezbędne leki lub substancje dożylnie.
Kiedy wyjąć kaniule
Kaniule pozostają w żyle na czas który jest potrzebny w każdym odosobnionym przypadku. Jeżeli pacjent przebywa w szpitalu przez dłuższy okres, wymaga się zmieniania wenflonu raz na 3 doby. Jeżeli zaś chodzi o igły typu motylek mogą one pozostawać zamocowane od 7 do 21 dni. Po tym czasie powinny zostać wyjęte. W ten sposób pacjentowi zapewniane jest maksymalne bezpieczeństwo, a także komfort.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski