Kupno mieszkania z rynku pierwotnego - zalety i wady

Kupno mieszkania to ogromny wydatek i jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Nic więc dziwnego, że decyzję odnośnie zakupu nowego lokum należy gruntownie przemyśleć. Pierwszą kwestią jest decyzja odnośnie zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, a więc bezpośrednio od dewelopera lub kupno mieszkania z rynku wtórnego, a więc mieszkania w którym ktoś już kiedyś mieszkał. Kupno mieszkań z rynku pierwotnego cieszy się coraz większym zainteresowaniem, więc nic dziwnego, że wiele osób rozważa taką decyzję. Pora więc poznać zalety i wady tego rozwiązania.

Zalety zakupu mieszkania z rynku pierwotnego

Pierwszą istotną zaletą zakupu mieszkania z rynku pierwotnego jest to, że jego wartość jest znacznie większa niż mieszkania z rynku wtórnego, a sama ta wartość szybko nie spadnie. Oznacza to, że w razie konieczności i potrzeby przeprowadzki będzie można sprzedać takie mieszkanie w dobrej cenie. Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre rodzaje mieszkań z rynku pierwotnego mogą nawet zyskać na wartości w przypadku jeśli okolica się jeszcze bardziej rozbuduje.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Lesznowoli

Warto zauważyć, że mieszkania, które są budowane przez deweloperów powstają na osiedlach, które są pod wieloma względami tak zaprojektowane, aby spełniać bardzo wysokie wymagania mieszkańców. Dotyczy to w głównej mierze bezpieczeństwa, a więc jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Zwykle są to budynki ogrodzone i już nikogo nie dziwi to, że jest zamontowany monitoring w newralgicznych miejscach. Dodatkowo ogromną zaletą jest to, że osiedla mieszkaniowe stają się coraz bardziej samowystarczalne – powstają tam miejsca usługowe, sklepy spożywcze i inne, a także szkoły, przedszkola i miejsca pracy. Powstają nawet miejsca kultury.

Wady zakupu mieszkania z rynku pierwotnego

Wśród wad zakupu mieszkania z rynku pierwotnego należy wymienić przede wszystkim to, że cena wraz z remontem takiego lokum może być znacznie większa niż mieszkanie o podobnym metrażu w ofercie rynku wtórnego. Należy liczyć się też z tym, że oprócz ceny podstawowej mogą pojawić się dodatkowe opłaty. Może to być związane na przykład z zakupem miejsca parkingowego lub komórki lokatorskiej, płatne dodatkowo.

Kolejna wada dotyczy tego, że na mieszkanie trzeba poczekać. Deweloper sprzedaje mieszkania, które zostaną dopiero wykończone i na to potrzeba czasem pół roku lub znacznie więcej. Jest to więc inwestycja w przyszłość i nie jest to opcja dla osób, które chcą zamieszkać natychmiast po zakupie.