Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piaseczno

Prawnik przy zakupie mieszkania - dlaczego jest potrzebny?

Zakup mieszkania to bardzo ważny moment, który wymaga podejmowania szeregu wiążących decyzji oraz zaznajomienia się z wieloma dokumentami o randze prawnej. Zawiłe sformułowania i specyfika języka umów dokumentów mogą nastręczać trudności. Czy przy czynnościach związanych z zakupem mieszkania warto skorzystać z usług prawnika? Zdecydowanie tak!

Opieka prawna

Niezależnie od tego, czy wymarzona nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego, przed sporządzeniem aktu notarialnego trzeba sporządzić i podpisać inne, równie ważne dokumenty. Przed podpisaniem umowy, warto poprosić o pomoc prawnika. Pomoc prawna przy podpisaniu umowy z deweloperem czy umowy kupna-sprzedaży zapewni Ci bezpieczeństwo inwestycji.

Opieka prawna pozwoli zachować Ci spokój oraz dokonać rozsądnego i świadomego wyboru nieruchomości. Kupujący musi się kierować przede wszystkim swoim dobrem i dbać o własne interesy, a nie każdy przecież potrafi prawidłowo zinterpretować przedstawione dokumenty lub status własnościowy nieruchomości. Doświadczony prawnik odpowie na wszystkie pytania i pomoże zrozumieć zawiłe zapisy i ich skutki.

Czy porada prawna się opłaca?

Zakup nieruchomości wiąże się najczęściej z równoczesnym ubieganiem się o kredyt z banku. Wszystkie formalności bankowe i kolejne umowy, które się przy tej okazji pojawiają, również warto skonsultować z prawnikiem. Najczęściej są to decyzje angażujące spore nakłady finansowe, a zobowiązania są podejmowane na dziesiątki lat. Co prawda, porada prawna wiąże się z koniecznością wynagrodzenia dla prawnika, warto jednak zadbać o to, by podpisana umowa i wymarzone mieszkanie, odpowiadały wszystkim naszym oczekiwaniom oraz ustaleniom z deweloperem lub sprzedawcą mieszkania.

Czy warto ponosić dodatkowy wydatek za sprawdzenie wszystkich dokumentów?

Zdecydowania tak! Zwłaszcza przy tak ważnych decyzjach, jak zakup mieszkania czy domu. Czytanie umowy przed jej podpisaniem wydaje się oczywiste. Jednak wiele osób, w razie problemów przyznaje, że nie zapoznało się z jej treścią szczegółowo, a niektóre terminy były niezrozumiałe. Konsultacja z prawnikiem, pozwoli zyskać świadomość i pewność tego, co podpisujemy.

Błędne czy niekorzystne zapisy w umowie mogą skutkować wysokimi stratami finansowymi sięgającymi nawet kilkadziesiąt tysięcy. Prawnik może pomóc także w sprawdzeniu stanu ksiąg wieczystych, co obowiązkowo należy zrobić przed podpisaniem umowy. Odpis z księgi wieczystej jest potrzebny do aktu notarialnego.

Pomoc prawnika przy zakupie lokalu od dewelopera

Prawnik może również sprawdzić dewelopera. To, czy jest pewny i wiarygodny oceni na podstawie przedstawionych dokumentów. Deweloperzy najczęściej działają w ramach spółek prawa handlowego. Najważniejszy jest odpis z Krajowego Rejestru Sądowego i wpis o tym kto jest upoważniony do reprezentowania spółki. Deweloperzy w Piasecznie stawiając na transparentność, chętnie podejmują współpracę w tym zakresie.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl