Umowa rezerwacyjna mieszkania – co to jest i kiedy warto się na nią zdecydować?

Umowa rezerwacyjna mieszkania jest produktem, który pomaga w przypadku znalezienia lokalu spełniającego nasze wymagania. Powinniśmy zdecydować się na taką umowę, jeśli nie chcemy dać się ubiec konkurencji. Sprawdzamy w szczegółach, czym jest umowa rezerwacyjna.

Umowa rezerwacyjna w polskim prawodawstwie

Jak nie trudno się domyślić, umowa rezerwacyjna mieszkania służy rezerwacji takiego lokalu przed podjęciem kolejnych kroków w zakupie nieruchomości. Najczęściej umowę rezerwacyjną podpisujemy przy mieszkaniach na rynku pierwotnym, kiedy na przykład interesują nas nowe mieszkania na Wawrze, Ochocie czy innym dowolnym mieście/dzielnicy. Oczywiście zdarza się, że umowę rezerwacyjną spotykamy również na rynku wtórnym, aczkolwiek nie jest ona tak popularna jak przy mieszkaniach sprzedawanych przez deweloperów.

Co najważniejsze, umowa rezerwacyjna jest oparta na przepisach kodeksu cywilnego i zwykle ma formę pisemną. Wprawdzie nie gwarantuje ona, że kupimy mieszkanie, ale zwiększa nasze szanse na pozyskanie nieruchomości. W zależności od rodzaju takiej umowy wyróżniamy zwykłą umowę rezerwacyjną mieszkania oraz umowę z elementami umowy przedwstępnej.

Czym jest zwykła umowa rezerwacyjna?

W przypadku zwykłej umowy rezerwacyjnej zawiera się ją między kupującym i sprzedającym, którym jest deweloper lub osoba prywatna. Po rezerwacji sprzedawca deklaruje, że nie będzie oferował mieszkania innym sprzedającym przez okres wskazany w umowie. Jako kupujący nie jesteśmy jednak zobowiązani do jego nabycia, nie wiąże się to również z poważniejszymi konsekwencjami poza opłatą rezerwacyjną wpłaconą przy podpisywaniu umowy rezerwacyjnej.

Jeśli ostatecznie nie zdecydujemy się na zakup zarezerwowanego mieszkania, opłata zostaje po stronie sprzedającego. Jeżeli to on wycofuje się z transakcji, najczęściej zwraca opłatę rezerwacyjną kupującemu. W przypadku, kiedy ostatecznie finalizujemy transakcję, opłatę rezerwacyjną często zalicza się na poczet ceny nieruchomości.

W zależności od zapisów umowy opłata rezerwacyjna jest różna. Poza tym, że deweloperzy mają stałą wysokość opłaty, mogą również stosować pewien procent ceny zarezerwowanego mieszkania.

Czym jest umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej?

Nieco inaczej wygląda to w przypadku umowy rezerwacyjnej z elementami umowy przedwstępnej. Poza tym, że gwarantuje ona wycofanie oferty sprzedawanego mieszkania z rynku, zobowiązuje też kupującego do zakupu mieszkania.

Jeśli strony nie wywiążą się z zobowiązań, mogą dochodzić wzajemnych roszczeń, przez co rozumiemy zwrot opłaty rezerwacyjnej czy zadatku, co jest korzystniejsze dla kupującego. Jeżeli z naszej winy nie dojdzie do finalizacji transakcji, sprzedawca może zachować zadatek w całości. W przypadku, kiedy wina leży po stronie sprzedającego, musi on nam zwrócić 2-krotność wpłacanego zadatku lub zwrot całej jego wysokości, kiedy winna nie jest żadna ze stron.

Bez wątpienia umowa rezerwacyjna potrafi być pomocnym produktem przy zakupie mieszkania. W ten sposób możemy dać sobie czas na kontynuowanie procesu zakupu, na przykład jeśli korzystamy z kredytu hipotecznego. Umowa rezerwacyjna pozwoli wstępnie zbadać zdolność kredytową, czy być wstępem dla umowy przyrzeczonej.

Dla uzupełnienia dodajmy jeszcze, że umowa rezerwacyjna podobną rolę spełnia przy wynajmie. Również w tym przypadku sprawia ona wyłączenie mieszkania na wynajem z oferty rynku. Opłata wynosi wówczas zwykle wysokość 1-miesięcznego czynszu.