Na czym polega franczyza?

Na pewno każdy z nas słyszał o franczyzie. Warto zapoznać się z tym typem działalności. Kto wie może zdecydujemy się na podjęcie takiego biznesu? Zapoznajmy się ze szczegółami.

Czym jest franczyza?

System franczyzowy jest własnym biznesem, który jest prowadzony pod logotypem już bardzo znanej marki. Jest to forma działalności gospodarczej znacznie bezpieczniejsza. Jeśli otwieramy biznes pod czymś logotypem to mamy gotową opinię w zasadzie na samym starcie. Ryzyko bankructwa jest o wiele mniejsze, ponieważ znana marka na celu ma "dostarczenie" klientów od samego początku działania. Gdy się decydujemy na prowadzenie tego typu biznesu, kupujemy licencję. Podpisujemy umowę, w której się zobowiązujemy razem z franczyzodawcą do przestrzegania reguł wzajemnych oraz dostosowania biznesu do ogólnie przyjętych zasad. Jesteśmy także zobowiązani do regulowania franczyzowych opłat.

Franczyzobiorca

Franczyzobiorca jest podmiotem gospodarczym, który działa pod szyldem oraz według koncepcji franczyzodawcy w oparciu o samą umowę franczyzy. Franczyzobiorca to podmiot, który gospodarczo jest niezależny, a także prawnie oraz organizacyjnie od franczyzodawcy, który za samą możliwość korzystania z tak zwanego know-how oraz metod prowadzenia działalności gospodarczej płaci opłaty franczyzowe bezpośrednio franczyzodawcy.

Osoby, które otwierają własną działalność za zasadzie franczyzowej współpracy płacą za licencję, jak i także dokonują opłaty franczyzowej. Zysk, który się pojawia w wyniku prowadzenia działalności, może być nieco wyższy poprzez marże, którą franczyzobiorca nałoży na produkty swoje czy też na swoje usługi. Sam zysk franczyzobiorcy należy oczywiście do niego.

Franczyza bez wkładu jest możliwa

Tak zwany franchising w Polsce, czy też gdziekolwiek indziej niestety nie jest darmowy. Nie możemy przecież oczekiwać, że ktoś nam sprzeda gotową receptę na biznes świetnie prosperujący za dokładnie zero złotych. Franczyza bez własnego wkładu nie istnieje po prostu. Jeśli ktoś inaczej mówi, to musimy być ostrożni oraz uważać. Zawsze dysponować trzeba przecież wkładem. Ceny są różne. Zaczynają się już od kilkudziesięciu tysięcy, ale mogą także przechodzić przez setki, a nawet grube miliony złotych. Wszystko tak naprawdę jest zależne od samego rodzaju działalności.

Jeśli jednak jesteśmy w sytuacji, w której nie mamy nawet grosza przy duszy to możemy się postarać o dotację ze środków Unii Europejskiej. Co prawda, gdy otrzymujemy dotację na rozpoczęcie swojej własnej działalności gospodarczej bezpośrednio z Urzędu Pracy, to nie możemy finansować nią żadnych opłat, które są związane z franczyzą. Jednak porozumieć się możemy z franczyzodawcą, że faktury za wstępne opłaty, będą fakturami za reklamę, marketing, stronę internetową czy też branding. Wówczas swobodnie możemy w życie wprowadzić swój plan, jak zostać franczyzobiorcą. Na pewno nam się uda. Spełnijmy swoje marzenie o własnej działalności i zmniejszymy ryzyko. Na pewno możliwości na rynku jest bardzo dużo.