Skoro rynek, a co za tym idzie możliwości wynajmowania aut rosną, wypada zadać sobie kilka pytań, związanych z tym tematem.

Obowiązki przy wynajmie

W zasadzie nieważne, czy wypożyczalnia samochodów użycza klientom pojazdy na dłuższy, czy krótszy okres, standardowe wymogi są niezmienne. Podstawą jest sporządzenie umowy pomiędzy wynajmującym a najemcą auta, która reguluje prawa i obowiązki stron. Wynajem bez umowy byłby właściwy raczej dla pożyczenia samochodu w sytuacjach nieformalnych, dla osoby osobiście znanej i którą obdarza się zaufaniem. W pełni profesjonalne wypożyczalnie mają zarejestrowaną działalność, którą klient może sprawdzić w centralnej bazie ewidencyjnej w sieci. Oczywiście, posiadają też własne strony, z informacjami dla klientów, jak chociażby https://comfortcar.pl/wypozyczalnia-samochodow-warszawa/

 Wynajęcie samochodu bez stresu

Kolejnym, naturalnym obowiązkiem, który dotyczy stron umowy jest sprawdzenie (ważnych!) uprawnień kierowcy oraz wieku, który pozwala na wypożyczenie samochodu. Niekiedy, choć to nie reguła, wiek jest określany na na zasadzie widełek "od do". Ma to związek z obowiązkami ubezpieczeniowymi i określonymi stawkami polis.

Typy wynajmu samochodów

Pierwszym rozróżnieniem jest czas, na który wynajmuje się samochody. Kolejnym, może być rozróżnienie na wielkość czy specyfikę auta. Jednak wróćmy do czasu.

Krótkoterminowy najem zamyka się w czasie krótszym niż trzydzieści dni. Miesiąc to z reguły wystarczający czas na wyjazdy rekreacyjne, rodzinne, bądź różnorakie trampingi. Specyficzną formą wynajmu na krótki okres jest wypożyczanie samochodów na dzień lub nawet godziny, do przemieszczania się po mieście. W związku z uruchomieniem stref wyłączonych z ruchu, zyskują popularność samochody elektryczne do wynajęcia. Od niedawna mogą się wyróżniać zielonymi tablicami rejestracyjnymi.

Wynajem średniookresowy jest zwykle związany z subskrypcją lub opłatą abonamentową. To rozwiązanie dla osób, które chcą zachować komfort posiadania samochodu, jednak bez bagażu obowiązków właścicielskich. Z kolei abonamenty pozwalają na zamianę auta na kolejne, wciąż opłacając tylko abonament. To dobre rozwiązanie dla auta przeznaczonego na dojazdy do pracy, kilka dni w tygodniu bądź drugiego auta w rodzinie. Taki, średniookresowy wynajem trwa do 24 miesięcy.

Opcja wynajmu długookresowego to propozycja zbliżająca się do dzierżawy pojazdu. Dobrze sprawdza się przy flocie samochodów firmowych.

Samochód zastępczy z OC

Oferta wynajmu nie zamyka się we wspomnianych opcjach. Firmy ubezpieczeniowe rozszerzają swoją ofertę dla klientów oferując to udogodnienie. Nie ma przeciwwskazań, by np. auto zastępcze z oc TUW służyło w czasie niedyspozycji samochodu wynikających z zawartej umowy. To opcja, która odpowiada na wiele oczekiwań klientów i zyskuje popularność w ich ofercie.

Na koniec... ślub

Wspomnieliśmy wcześniej o rozróżnieniu na wielkość i specyfikę wypożyczonego samochodu. Gdy ktoś przeprowadza meble, często wynajmuje bagażówkę. Natomiast dla nowożeńców liczy blask, wygląd i oryginalność samochodu. Pamiętajmy, że to też forma wynajęcia samochodów!