Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piaseczno

Dotacje do paneli fotowoltaicznych w Warszawie i okolicach

Inwestowanie w odnawialne źródła energii staje się coraz bardziej opłacalne. Wkład poniesiony na zakup ogniw oraz montaż instalacji szybko się zwraca, by potem generować dla właściciela darmowy prąd. W dodatku można skorzystać z licznych dotacji.

Większe zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi wynika z ich opłacalności. Według badań w Polsce praktycznie w całym kraju w ciągu roku jest wystarczająco słonecznie, by zakup szybko zaczął przynosić czysty zysk. Podobnie jest na Mazowszu. Fotowoltaika w Warszawie cieszy się coraz większym uznaniem zarówno firm, jak i klientów indywidualnych1.

Panele bardziej opłacalne

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce wciąż muszą mierzyć się z mitem wysokich kosztów i długiego okresu spłaty inwestycji. Jednak ostatnie lata pokazują, że z racji rosnącej konkurencji na rynku ogniw fotowoltaicznych ich jakość polepsza się, a żywotność wydłuża. Co więcej, wydatek poniesiony przy zakupie instalacji może się wydatnie zmniejszyć, jeśli skorzystamy z któregoś z programów, oferujących dotację bądź niskooprocentowany kredyt. Warto też pamiętać o uldze podatkowej. Tak korzystna koniunktura dla paneli przekłada się na konkretne liczby. Z danych podanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że z programu wspierającego odnawialne źródła energii „Mój Prąd” wypłacono już ponad 173 mln zł na instalacje fotowoltaiczne2.

Trzeba też mieć na uwadze fakt, że energia elektryczna dostarczana przez krajowych operatorów regularnie drożeje, a my zużywamy na co dzień więcej energii niż jeszcze kilka lat temu. Z raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce” wynika, że wzrost zużycia prądu w województwie mazowieckim od dziesięciu lat utrzymuje się na poziomie 3–4% rocznie. Mimo że w domach mamy bardziej energooszczędne sprzęty, jest ich znacznie więcej niż kiedyś3.

Skąd wziąć dotacje na ogniwa fotowoltaiczne?

Jednym z głównych źródeł pozyskiwania środków na zakup paneli fotowoltaicznych jest Unia Europejska. Jej proekologiczna polityka zakłada, że Europa powinna zmierzać w kierunku odnawialnych źródeł energii. Dlatego z programów unijnych korzystają zarówno podmioty publiczne, jak i osoby prywatne. Na Mazowszu mowa o ponad 340 instalacjach, które znalazły się na budynkach użyteczności publicznej, a także w gospodarstwach domowych. Wszystko za sprawą unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, dzięki któremu zakupiono również 127 instalacji kolektorów słonecznych. A gdzie można szukać wsparcia, decydując się na fotowoltaikę w Warszawie i okolicach? Oto najważniejsze programy4:

  • „Czyste Powietrze” to program, który wspiera nie tylko inwestycje w panele fotowoltaiczne, ale ogólne działania termomodernizacyjne. Dotacja na ten cel może wynieść do 5000 zł (do 50% poniesionych kosztów). W ramach projektu można również starać się o wsparcie finansowe na zakup pompy ciepła. W Warszawie kwota dofinansowania/pożyczek przekroczyła już 200 mln zł5.
  • „Energia Plus” wciąż przyjmuje wnioski na dotację lub pożyczki dla przedsiębiorstw, które inwestują w systemy fotowoltaiczne. Zyskać można do 85% kosztów kwalifikowanych6.
  • „Mój Prąd” to najpopularniejszy program dla osób fizycznych, który pozwala uzyskać dofinansowanie na zakup ogniw fotowoltaicznych. W ramach programu „Mój Prąd” możemy otrzymać nawet 5000 zł, co w przypadku instalacji dla domów jednorodzinnych może stanowić poważne wsparcie dla inwestycji w odnawialne źródła energii7.
  • Osoby, które chcą zainwestować w fotowoltaikę w Warszawie, powinny sprawdzić możliwość uzyskania dofinansowania do 15 000 zł dla osób fizycznych (oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą) oraz do 40 000 zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców (z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą). Dla podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych ustalono wysokość dotacji do 30% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji polegającej na wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej8.
  • Wspomniana wcześniej ulga podatkowa to kolejna forma odzyskania części inwestycji w panele fotowoltaiczne. Zarówno mieszkańcy Mazowsza, jak i całej Polski mogą częściowo odliczyć koszty związane z działaniami termomodernizacyjnymi. Ulga ta uwzględnia koszty inwestycji w systemy fotowoltaiczne.
  • „Agroenergia” to środki na zakup oraz montaż ogniw słonecznych, o które mogą ubiegać się rolnicy z Mazowsza i nie tylko9.

Jak widać osoby zainteresowane panelami fotowoltaicznymi w Warszawie i okolicach mają do wyboru całkiem dużo różnych programów. Ponadto dostępne jest również wsparcie w postaci niskooprocentowanych kredytów, które można przeznaczyć na zakup odnawialnych źródeł energii. Niektóre banki mają w swojej ofercie specjalne propozycje dla inwestorów, gdzie możemy liczyć na niewielkie odsetki lub np. brak opłaty prowizyjnej dla banku.

Jak widać, źródeł, z których mogą czerpać inwestorzy, jest wiele, jednak decydując się na zakup paneli fotowoltaicznych, warto mieć też na uwadze, że część z programów ma ograniczone czasowo ramy przyjmowania wniosków. Niektóre dotacje przyznawane są cyklicznie, a wnioski przyjmowane są do określonej daty w danym roku kalendarzowym. Pula pieniędzy, jaka może zostać przeznaczona na wsparcie inwestorów zielonej energii, również jest ograniczona, zatem często o przyznaniu dotacji może decydować kolejność. Im szybciej zdecydujemy się na ten krok, tym lepiej. Jeśli formalności związane z uzyskaniem dotacji lub staraniem się o preferencyjny kredyt wydają się trudnym wyzwaniem, możemy skorzystać z pomocy profesjonalistów. Firmy zajmujące się wyposażaniem domów i firm w panele fotowoltaiczne mogą doradzić nam już na etapie wypełniania wniosków. Tego rodzaju kompleksową obsługę świadczą chociażby doradcy z firmy Stilo Energy, którzy służą wiedzą oraz doświadczeniem podczas całego procesu.

Pamiętajmy też, że inwestycja w panele fotowoltaiczne to nie tylko aspekt czysto finansowy, związany z możliwością pozyskiwania darmowej energii elektrycznej. To również postawa przyjazna środowisku naturalnemu, ponieważ inwestując w odnawialne źródła energii, ograniczamy zużycie paliw kopalnianych i zmniejszamy emisję szkodliwych gazów cieplarnianych.

 

1 Źródło: https://www.forbes.pl/innogy/energetyka-i-zielona-energia/fotowoltaika-mapa-naslonecznienia-polski/xpmyf3m

2 Źródło: https://www.forbes.pl/finanse/program-moj-prad-dotacje-na-instalacje-fotowoltaiczne-zainteresowanie-nie-spada-mimo/3env430

3 Źródło: http://pnt.euro-centrum.com.pl/files/post/830/Rynek-fotowoltaiki-w-Polsce.pdf

4 źródło: https://www.gramwzielone.pl/trendy/33944/dotacje-na-kilkaset-instalacji-oze-na-mazowszu

5 Źródło: http://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/

6 Źródło: http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/energia-plus/nabor-2019-energia-plus/

7 Źródło: https://mojprad.gov.pl/

8 Źródło: https://www.gramwzielone.pl/trendy/101304/warszawa-nowe-zasady-dotacji-na-odnawialne-zrodla-energii

9 Źródło: http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/agroenergia/nab/