Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piaseczno

W środę, 18 września w starostwie odbyły się Targi Pracy dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością.

Przy stoiskach czekało na nich 10 wystawców: 5 pracodawców (Maczfit Foods, Departament Służby Cywilnej KPRM, Reichle & De-Massari, ABBA Service, Poczta Polska) i 5 instytucji: Fundacja Aktywizacja, PFRON, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Instytut Badań Edukacyjnych, Państwowa Inspekcja Pracy, Powiatowy Urząd Pracy.

- Tego rodzaju targi są bardzo potrzebne – mówi dyrektor PUP w Piasecznie Danuta Świetlik. – Niepełnosprawni nie muszą jeździć po całym powiecie. Mają tutaj możliwość spotkania się i porozmawiania z kilkoma pracodawcami na raz, w jednym miejscu – podkreśla i dodaje, że cieszy się, że są firmy, które chcą zatrudniać osoby niepełnosprawne.

DSC0553
DSC0555
DSC0563
DSC0569
DSC0577

Niestety, na rynku pracy nadal funkcjonuje wiele stereotypów, które często odgrywają znaczącą rolę przy podejmowaniu decyzji o zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością. To mit, że osoba z orzeczoną niepełnosprawnością jest nieefektywnym, nie w pełni wydajnym pracownikiem. Aby temu zapobiec wystarczy dopasować rodzaj stanowiska tak, aby niepełnosprawność nie stanowiła przeszkody w wykonywaniu powierzonej pracy. Nie ma konieczności dostosowania każdego miejsca pracy do potrzeb każdego pracownika z niepełnosprawnością. Istotne jest właściwe dobranie kandydata na konkretne stanowisko zgodnie z jego kwalifikacjami, umiejętnościami oraz predyspozycjami. Bardzo często zapominamy o tym, że wiele osób ma niewidoczną niepełnosprawność, a pracodawca nie musi ponosić żadnych kosztów związanych z dostosowaniem miejsca pracy. W takiej sytuacji wystarczy jedynie zapewnienie odpowiedniej atmosfery i poczucia akceptacji.

Zatrudniając osobę z niepełnosprawnością, pracodawca oprócz pozyskania pracownika odnosi także dodatkowe korzyści w postaci kształtowania wizerunku swojej firmy jako odpowiedzialnej społecznie. Pracodawcy mają również możliwość ubiegania się o dofinansowanie miejsc pracy i tym samym zmniejszają koszty zatrudnienia pracownika.

Zachęcamy pracodawców do zatrudniania osób z orzeczeniami.