Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piaseczno

W dniach 26 - 30 marca dyrektorzy szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat piaseczyński oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego odpowiedzialni za edukację, wzięli udział w wizycie studyjnej we Włoszech.

Program szkolenia obejmował zapoznanie się z włoskim systemem edukacji, metodami pracy oraz zasadami organizacji szkół.

Odwiedziliśmy dużą szkołę w Ladispoli- „Scuola Media Statale”, w której kształci się ponad 1000 uczniów. Młodzież przywitała nas hymnami narodowymi Polski i Włoch oraz hymnem Unii Europejskiej. Po krótkim występie artystycznym nastąpiła część robocza spotkania, w której poza dyrekcją szkoły i nauczycielami udział wziął burmistrz Ladispoli -Crescenzo Paliotta.

Wymiana doświadczeń okazała się bardzo owocna. Dowiedzieliśmy się, iż we włoskim systemie edukacji nie ma szkół specjalnych, a każdy uczeń ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi funkcjonuje w placówce ogólnodostępnej pod opieką nauczyciela wspomagającego. Taki system już od najmłodszych lat uczy dzieci tolerancji i akceptacji innych a także socjalizuje uczniów niepełnosprawnych. Byliśmy poruszeni otwartością dyrekcji, życzliwością nauczycieli i ciepłą atmosferą spotkania. Zwiedziliśmy szkołę, mieliśmy możliwość uczestniczenia w lekcjach oraz długiej dyskusji nad skutecznością metod nauczania stosowanych w Polsce i we Włoszech.

Kolejna placówka, która gościła dyrektorów, to duży zespół szkół zawodowych „L’Instituto d’Istruzione Superiore Luigi Einaudi” w Rzymie. Tu również zostaliśmy przyjęci niezwykle życzliwie. Zaprezentowano nam szkołę, stosowane w niej metody pracy projektowej oraz sposób organizacji zajęć warsztatowych. L’Istituto prowadzi kształcenie w pięciu dziedzinach, które odpowiadają kierunkom kształcenia w naszych technikach i szkołach branżowych. Uczniowie przygotowali prezentację w języku angielskim, która specjalnie dla nas została przedstawiona w przestrzeni miejskiej.

Obie szkoły są bardzo zainteresowane podjęciem współpracy z Polską, zarówno w zakresie programu Erasmus+, jak i bezpośredniej wymiany między szkołami.

Dyrektorzy odwiedzanych placówek zostali zaproszeni do Piaseczna, aby mogli poznać nasze szkoły i polski system edukacji.

Wizyta studyjna została wzbogacona środową audiencją u papieża Franciszka I na Placu św. Piotra w Watykanie. Mieliśmy również okazję zobaczyć w godzinach wieczornych piękny Rzym i poczuć niepowtarzalny klimat Wiecznego Miasta. Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty staną się źródłem stałej współpracy między naszymi szkołami.

DSC0155
DSC01561
DSC01631
DSC01671
DSC0190
DSC0171
DSC01731
DSC0199
DSC0200
DSC0318
DSC0323


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.