Energia odnawialna to bez wątpienia jedno z największych dobrodziejstw współczesnego świata. Jej praktycznie niewyczerpalnym źródłem są wiatr, Słońce i Ziemia, które wzajemnie się uzupełniają i dostarczają nam energii, którą widzimy i czujemy.

Ludzkość już dawno odkryła jak ważne i niezbędne dla przyszłości naszej planety jest stworzenie praktycznych sposobów pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Warto przyjrzeć się z bliska zwłaszcza energii pozyskiwane z naszej gwiazdy.

Energia słoneczna

Energia słoneczna może być wychwytywana i przetwarzana "aktywnie" lub też "pasywnie".

Aktywne pozyskiwanie energii słonecznej wykorzystuje specjalną technologię do przechwytywania promieni słonecznych. Dwa główne typy urządzeń, które stosuje się w tym celu to ogniwa fotowoltaiczne (zwane również ogniwami fotowoltaicznymi lub ogniwami słonecznymi) i lustra, które skupiają światło słoneczne w określonym miejscu. Technologie aktywne wykorzystują światło słoneczne do generowania energii elektrycznej, którą wykorzystujemy m.in. do zasilania oświetlenia, systemów grzewczych, komputerów i telewizorów.

Pasywna energia słoneczna nie wymaga stosowania żadnego sprzętu. Zamiast tego wykorzystywana jest wiedza o sposobach, w jaki światło słoneczne zmienia się naturalnie i cyklicznie w ciągu dnia. Zgodnie z takimi założeniami domy buduje się w taki sposób, aby ich okna były zwrócone w stronę słońca. Innymi przykładami pasywnej technologii solarnej są zielone dachy całkowicie pokryte roślinami, które pomagają się pozbyć zanieczyszczeń z wody deszczowej i powietrza.

Energia ze słońca

Zalety pozyskiwania energii ze Słońca

Wykorzystanie energii słonecznej ma bez wątpienia wiele zalet. Ogniwa fotowoltaiczne działają przez długi czas, nawet około 20 lat. Panele fotowoltaiczne są również projektowane w taki sposób, aby mogły wytrzymywać burze, silne gradobicia, ca nawet bardzo niskie temperatury dochodzące do -30°C. Współczesne panele mają nawet większą odporność na warunki atmosferyczne niż dobrej jakości okna czy też drewniane budynki. Co więcej praca fotowoltaiki w żaden sposób nie wpływa na środowisko naturalne.

Nie dochodzi w tym przypadku do emisji żadnych gazów tj. dwutlenek węgla czy też innych substancji chemicznych. Instalacja fotowoltaiczna nie jest wyposażona w żadne płyny ani gazy, które mógłby się wydostać do środowiska np. w wyniku awarii instalacji. Ogniwa fotowoltaiczne nie spalają również żadnych paliw kopalnych. Nie wymagają także doprowadzania żadnych substancji. Tym samym poziom emisji każdej instalacji fotowoltaicznej jest równy zero.

Wady pozyskiwania energii ze Słońca

Istnieją jednak powody, dla których energia słoneczna nie może być wykorzystywana jako jedyne źródło energii w społeczności. Instalacja ogniw fotowoltaicznych lub budowa budynku za pomocą pasywnej technologii solarnej może być kosztowna. Słońce również może być trudne do przewidzenia. Dostęp do energii bywa zablokowany przez chmury, a słońce nie świeci w nocy. Ilość energii pozyskiwanej w ten sposób zależy m.in. od lokalizacji, pory roku i pory dnia.

Z pewnością warto jednak spojrzeć przychylnym wzrokiem na wszystkie źródła energii odnawialnej, która jest bezapelacyjnie przyszłością naszej planety.

Więcej informacji

Szukasz paneli fotowoltaicznych? Fotowoltaika z 4oze.pl - sprawdź i dowiedz się więcej